لوپوس اریتماتوس سیستمیک (SLE) یک بیماری خودایمن چند سیستمی مزمن می باشد که فاکتورهای ژنتیکی و محیطی بسیاری در بروز آن نقش دارند. نقش بازوفیل ها در بیماری لوپوس اریتماتوس سیستمیک و لوپوس نفریتیس

 | تاریخ ارسال: 1398/2/31 | 

لوپوس اریتماتوس سیستمیک (SLE) یک بیماری خودایمن چند سیستمی مزمن می باشد که فاکتورهای ژنتیکی و محیطی بسیاری در بروز آن نقش دارند. لوپوس نفریتیس (LN) درصد بزرگی از بیماران مبتلا به SLE را در بر میگیرد. گفته می شود حدود 50-30 درصد از بیماران مبتلا به SLE در نهایت دچار LN می شوند. این بیماری موجب از دست رفتن عملکرد کلیه و بنابراین نارسایی کلیوی و کاهش طول عمر افراد مبتلا می شود. تشخیص مرحله، کلاس و فعالیت این بیماری تنها با روش های آنالیز هیستولوژیک کلیه امکانپذیر است.
بازوفیل ها یکی از کمیاب ترین لکوسیت های موجود در جریان خون هستند و سلول های مجری اصلی در بیماری های آلرژیکی و انگلی محسوب می شوند.
مطالعات جالب و قابل تاملی در طول سال های اخیر بر روی این سلول ها انجام گرفته است. این مطالعات نشان می دهد این سلول ها بر خلاف نقش ایمونومدولاتوری موجب افزایش ترشح اتوآنتی بادی ها در بیماری های خودایمن خصوصا SLE و LN هم در مدل انسانی و هم در مدل تجربی موشی می شوند. در تحقیقی که در سال 2018 در موسسه Inserm پاریس انجام شد تعداد و فعالیت بازوفیل ها در بیماران مبتلا به لوپوس در پاتوژنز بیماری و نیز به عنوان یک بیومارکر در تشخیص و پروگنوز بیماری بررسی شد. این بیومارکر امید زیادی برای بیماران و محققان ایجاد کرد چرا که می تواند تعداد نمونه گیری هیستوپاتولوژیک از کلیه را که یک روش تهاجمی محسوب می شود کاهش دهد. در این مطالعه نشان داده شده است بیماران مبتلا به SLE آتوپی افزایش یافته نسبت به سایر بیماران نداشته و بازوفیل های این بیماران حتی اگر فعال شده باشند دگرانوله نیستند ولی در بیماران مبتلا به SLE و آلرژی به طور همزمان بیماری شدت و وخامت بیشتری دارد که نشان دهنده نقش Th2 در افزایش بیماری دارد.
Liang و همکاران در سال 2010 طی تحقیق جالبی نشان دادند خارج کردن بازوفیل ها موجب کاهش علائم بیماری و کاهش آسیب کلیوی می شود بنابراین وی پیشنهاد داد تعداد بازوفیل ها می تواند مارکر مهمی در شدت بیماری محسوب شود.
گفته می شود احتمالا بازوفیل ها موجب افزایش طول عمر پلاسماسل های با عمر کوتاه می شوند و خود این سلول ها نقش مهمی در افزایش آنتی بادی های اتوراکتیو ایفا میکنند. از طری وابستگی آشکاری بین تیتر IgE و شدت SLE و LN وجود دارد به طوریکه حذف ژنی IgE یا تخلیه بازوفیل ها در موش های مبتلا موجب کاهش علائم یا پیشگیری کامل از SLE و LN می شود.

سایر مطالب این بخش

مطالعات فراوانی طی سال های اخیر بر روی این بیماری و ارتباط آن با بازوفیل ها و IgE انجام شده است و هم اکنون به عنوان یک بیومارکر مهم در بسیاری از کلینیک های دنیا مطرح می باشد. این بیومارکر در پروگنوز بیماری استفاده می شود و موجب کاهش شدید نیاز به بیوپسی های مکرر از کلیه شده است ولی نقش آن ها در کلاس بندی SLE و LN هنوز به طور کامل مشخص نمی باشد.
دکتر Pan در سال 2017 پیشنهاد داد داروی اومالیزوماب که به عنوان بلاک کننده IgE مطرح است می تواند برای درمان بیماری لوپوس و به ویژه LN با موفقیت استفاده شود.
 
 
گردآوری کننده :
دکتر لیلا محمودزاده
دکترای تخصصی ایمنی شناسی
Leilavet1988gmail.com
 
منابع:
1- Charles N, Chemouny J and Daugas E. Basophil envirenment in lupus nephitis: a basis for innovation in daily care. Nephrol Dial transplant 2018; DoI: 10.1093/ndt/gfy245.
2- Charles N, Hardwick D, Daugas E et al. Basophils and the T helper environment can promote the development of luous nephritis. Nat Med 2010; 16:701-707.
3- Pan Q, Gong L, Xiao H et al. Basophil activation –dependent autoantibody and interleukin-17 production exacerbate systemic lupus erythematosus. Front Immunol 2017; 8:348.


کلیدواژه ها: لوپوس | اتوایمنی | بازوفیل |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 9508 بار   |   دفعات چاپ: 848 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb