گروهی از محققان NIH موفق به کشف عروق لنفاوی در سخت شامه (Dura matter) مغز شدند. کشف عروق لنفاوی مغز

 | تاریخ ارسال: 1398/2/3 | 
گروهی از محققان NIH موفق به کشف عروق لنفاوی در سخت شامه (Dura matter) مغز شدند. این اکتشاف کمک شایانی به درک بهتر از فیزیولوژی گردش لنف در سیستم عصبی مرکزی و بیماری های مرتبط به آن خواهد کرد.
عروق لنفاوی جزئی از سیستم گردش خون بدن می باشند که اغلب در راستای عروق خونی کشیده شده و لنف، مایعی بی رنگ محتوی سلول های ایمنی را به سمت ارگان های لنفاوی انتقال می دهند.
عروق خونی لکوسیت ها را به سمت ارگان ها هدایت می کند و سیستم لنفاوی، این سلول ها را در بدن به گردش خون باز می گرداند. این فرایند موجب محافظت دائمی از اندام ها در برابر حمله میکروب ها و نیز کمک به ترمیم آسیب بافتی می گردد.
در سال 1816 برای اولین بار یک آناتومیست ایتالیایی به حضور عروق لنفاوی در سطح مغز اشاره کرد اما برای دو قرن به فراموشی سپرده شد.
تا چندی پیش، محققان شواهدی مبنی بر وجود سیستم لنفاوی در مغز نداشتند و نحوه انتقال و خروج مواد زائد آن به صورت معما باقی ماند. بر همین اساس برخی مغز را ارگانی مستثنی از وجود سیستم لنفاوی تلقی کردند.
اما در سال 2015 برخلاف بسیاری انتظارها ، دو مطالعه حیوانی به سرپرستی دکتر Reich موفق به اثبات وجود سیستم لنفاوی در سخت شامه مغز موش شدند. ایشان در ادامه به دنبال اثبات حضور این عروق در انسان با کمک MRI به اسکن مغز 5 فرد سالم پرداخت. برای اینکار به داوطلبین نوعی رنگ مغناطیسی بنام gadobutrol تزریق شد که عموما جهت نمایان کردن عروق آسیب دیده مغز مبتلایان به سرطان یا مالتیپل اسکلروزیس استفاده می شود. اندازه کوچک رنگ مذکور امکان نشت از عروق خونی به سخت شامه را می دهد اما رنگ امکان عبور از سد خونی مغزی و ورود به بخش های داخلی مغز را ندارد.
 
 

 
در ابتدای انجام MRI، کل سخت شامه به شدت روشن به نظر می رسید و امکان مشاهده هیچ گونه علائمی از وجود سیستم لنفاوی نبود. اما پس از مدتی عروق خونی محو شده، خطوط و نقاط روشنی نمایان باقی ماند که به نظر می رسید عروق لنفاوی باشند. نتایج حاکی از آن بود که رنگ از عروق خونی سخت شامه نشت کرده و وارد رگ های لنفاوی مجاور شده است.
برای اطمینان، این گروه به دو داوطلب دیگر رنگ متفاوتی با اندازه مولکولی بزرگتر تزریق کردند که به مقدار بسیار کمتری از عروق خونی خارج می شود. برخلاف نتایج قبلی علی رغم تغییر تنظیمات اسکن، تنها عروق خونی قابل مشاهده بود. حتی در آزمایشات انجام گرفته بر روی بافت مغز جسد نیز نتایج فوق تایید شد (1) .
در نظر داشته باشد که بدلیل ویژگی های مشترک مغز پستانداران، یافته های فوق نشان از وجود سیستم لنفاوی در سایر پریمات ها نیز می باشد.
 
تهیه و تدوین:
حسین بهارلویی
دانشجوی کارشناسی ارشد ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 منابع جهت مطالعه بیشتر:
1.            Absinta M, Ha SK, Nair G, Sati P, Luciano NJ, Palisoc M, et al. Human and nonhuman primate meninges harbor lymphatic vessels that can be visualized noninvasively by MRI. eLife. 2017;6.
 

کلیدواژه ها: لنف | مغز |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 10298 بار   |   دفعات چاپ: 710 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط hussein در تاریخ 1398/2/27
مطلب قشنگی بود. کل بیس ایمونولوژی سیستم عصبی مرکزی رو برد زیر سوال...تحقیق یعی این


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb