پسوریازیس یک بیماری خودایمن مزمن با تظاهرات پوستی است که ممکن است کف سر، ناخن ها و مفاصل را نیز درگیر کند نقش رژیم غذایی در بیماری پسوریازیس

 | تاریخ ارسال: 1398/2/4 | 
پسوریازیس یک بیماری خودایمن مزمن با تظاهرات پوستی است که ممکن است کف سر، ناخن ها و مفاصل را نیز درگیر کند. بیماران ممکن است از مشکلات روحی- روانی ناشی از آسیب پوستی نیز رنج ببرند. درمان این بیماران مبتنی بر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و آنتی بادی های مونوکلونال بر علیه برخی از سایتوکین های التهابی است گرچه تمامی این درمان ها دارای عوارض فراوانی نیز می باشد. در طی سال های اخیر استراتژی های غذایی زیادی برای مدیریت و درمان این بیماری ثابت شده اند . مطالعات اخیر نشان می دهند تغذیه نقش مهمی در بهبود و پیشگیری از این بیماری دارد و از طرفی خود بیماران نیز به نقش تغذیه در بهبود ضایعات اذعان دارند ولی با این همه، نظر جامع و کاملی برای این موضوع در مطالعات کلینیکی ثابت نشده است.
آقای Pagano در سال 2009 در کتاب پرفروش Healing Psoriasis نقش تغذیه و رژیم غذایی را در این بیماری معرفی کرده و با یک برنامه غذایی جامع به جنگ این بیماری می رود. چاپ این کتاب نقطه شروع بسیاری از مطالعات در این زمینه می باشد.
در سال 2018 در طی یک مطالعه تاثیرات رژیم غذایی کم کالری، مکمل ویتامین D، روغن ماهی و مکمل ای سلنیوم و روی بر روی ضایعات این بیماری بررسی شد. نتایج بسیار جالب بودند. در نتایج این تحقیق کاهش وزن و رژیم غذایی کم کالری در کنار یک سبک زندگی سالم برای درمان این بیماری در طی تمام مراحل ملایم تا شدید موثر بود. بیماران کاهش تعداد پلاک ها و کاهش علائم و پوسته ریزی را احساس می کردند. مکمل ویتامین D در بیمارانی که سطح ویتامین D طبیعی و نرمال داشتند تاثیری نداشت ولی در بیماران با کمبود ویتامین D سرمی موثر بود. مکمل های روی و سلنیوم و امگا 3 همگی در بهبود بیماری بسیار موثر بودند.
در نهایت در این مطالعه به تاثیر بسیاری از گیاهان و رژیم غذایی گیاهخواری در درمان بیماری پرداخته و پیشنهاد می دهد برای درمان هر چه بیشتر بیماری بین متخصصین تغذیه و درماتولوژی همفکری و تبادل نظر انجام شود.
 
شکل زیر ضایعات قبل و بعد از رژیم غذایی را نشان میدهد. (www.psoriasispotfree.com)


ضایعات پسوریازیس 
گردآوری کننده :
دکتر لیلا محمودزاده
دکترای تخصصی ایمنی شناسی
Leilavet1988gmail.com
 
منابع
Tada Y. Ishii et al, Patient preference for biologic treatment of psoriasis in japan, J Dermatol (2019). DOI: 10.1111/1346-8138.14870.
 
Zuccotti E. Olivery M et al, Nutritional strategies for psoriasis: Current scientific evidence in clinical trial, Eur Rev Med Pharmacol Sci (2018). Doi: 10.26355/eueerv_201812_16554.
 

کلیدواژه ها: بیماری | خود ایمنی | پسوریازیس |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 14730 بار   |   دفعات چاپ: 827 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb