رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

برقراری ارتباط

پاسخ‌های خود ایمنی به‌طور موفق در مراحل ابتدایی خودایمنی سلول‌های جزیره ای متوقف شدند.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ | 
پاسخهای خود ایمنی بهطور موفق در مراحل ابتدایی خودایمنی سلولهای جزیره ای متوقف شدند
دانشمندان آلمانی یک مکانیسمی را کشف کردهاند که پاسخهای خود ایمنی را پیش از پیشرفت به سمت دیابت تیپ یک، در مراحل ابتدایی خود ایمنی سلولهای جزیره ای پانکراس تقویت میکند. اگر دانشمندان مولکولهای مرتبط را مهار کنند، سیستم ایمنی بهطور چشم گیری کمتر فعال میشوند. این مطالعه تحت نظر و حمایت موسسه تحقیقات دیابت آلمان انجام شد و در ژورنال Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.
دیابت تیپ یک شایعترین بیماری متابولیک در کودکان و بزرگسالان است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن فرد به سلولهای تولید کننده انسولین پانکراس حمله میکنند. سلولهای T تنظیمی در این فرآیند نقش مهمی ایفا می کنند: در افراد سالم، پاسخهای ایمنی شدید را سرکوب میکنند و بنابراین مانع از بیماریهای خود ایمنی میشوند.
تیم تحقیقاتی دکتر کارولین دنیل بررسی میکنند که چرا سلولهای T تنظیمی در محافظت از سلولهای جزیره ای دیابت تیپ یک شکست میخورند. در همین مطالعه وی و همکارانش مکانیسمی را توضیح دادند که طی آن سلولهای T تنظیمی کمتری تولید میشوند که به سیستم ایمنی اجازه میدهد که از کنترل خارج شود و حملهور شود..
طبق یافتههای این مطالعه miRNA181a و NFAT5 مولکولهایی هستند که به ایفای نقش میپردازند. دکتر کارولین دنیل: ما نشان دادیم که miRNA181a منجر به فعال شدن فاکتور نسخه برداری NFAT5 طی شروع خود ایمنی سلولهای جزیره ای میشود. نتیجه آن مهار القای سلولهای T تنظیمی و به تبع آن افزایش فعال شدن سیستم ایمنی میشود.
محورهای متوقف شده دارویی
برای آزمایش مناسب بودن این یافتهها بهعنوان گزینههای درمان احتمالی، دانشمندان یک مدل پیش-بالینی با مراحل ابتدایی خودایمنی سلولهای جزیره ای را مورد آزمایش قرار دادند. دانشمندان miRNA181a و محور NFAT را متوقف کردند و مشاهده کردند که سیستم ایمنی به میزان  کمتری فعال میشود و تشکیل سلولهای T تنظیمی افزایش پیدا میکند. همین نتایج با مهار دارویی این دو فاکتور نیز بدست آمد.
مدیر مرکز تحقیقات دیابت: مهار miRNA181a و NFAT5 باعث ایجاد نگرشهای جدیدی برای کاهش فعال شدن سیستم ایمنی علیه سلولهای جزیرهای گردید. همراهی این روش با سایر روشهای درمانی تنظیم کننده سیستم ایمنی قابل تصور است.
در آینده دانشمندان میخواهند از این نتایج در تستهای پیش-بالینی استفاده کنند. مدلهای انسانی برای آزمایش اینکه ترکیب واکسنهای انسولین و مهار miRNA181a و NFAT5 باعث ایجاد سیستم ایمنی با tolerance بالا برای سلولهای تولید کننده انسولین میشود یا خیر بکار گرفته خواهند شد.
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 959 بار   |   دفعات چاپ: 212 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb