رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

ما در شبکه های اجتماعی

اولین سلول درمانی موفق با استفاده از سلول های NK با افینیتی اتصال بالا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | 
اولین سلول درمانی موفق با استفاده از سلول های NK با افینیتی اتصال بالا

کمپانی NantKwest  که از پیشگامان ایمنی درمانی سلولی است بر روی نوعی از سلول درمانی سرطان با استفاده از سلول های  (NK) که گیرنده CD16  آنها افینیتی اتصال بالایی را از خود نشان می دهد (haNK[1])، متمرکز شده است. این کمپانی به تازگی کارآزمایی های بالینی را با استفاده از سلول های NK با افینیتی بالا انجام داده است و گزارش داده که اولین شرکت کننده در این کارآزماییhaNK   با موفقیت درمان شده است. فاز اول کارآزمایی های بالینی haNK  روی انواعی از سرطان ها بررسی خواهد شد.
کمتر از 10% افراد با سلول های haNK  متولد می شوند که این سلول ها همراه با آنتی بادی های مونوکلونال از قبیل تراستوزوماب، آوولامب و ریتوکسان دارای حداکثر قدرت کشندگی برعلیه تومورها می باشند. برای رسیدن به حداکثر کشندگی این سلول ها روی تومورها با این پدیده که  ADCC نام دارد، این شرکت سلول های NK را مهندسی نموده است که گیرنده  CD16 آن حداکثر افینیتی برای اتصال را داشته باشد. دکتر  Patrick Soon-Shiong   مدیر اجرایی شرکت  NantKwest می گوید: پتانسیل درمان با این سلول های haNK  بهبود قابل توجه وضعیت بیمارانی است که جزو آن 90% جمعیت فاقد چنین سلول های NK هستند که تحت درمان با آنتی بادی های تک دودمانی قرار دارند. این نوع درمان، یک درمان ترکیبی است که با تکیه بر خاصیت ADCC  سلول های haNK   در همراهی با آنتی بادی ها کارساز است.
   پلتفورم  haNK شرکت  NantKwest از سلول های آلوژن استفاده می کند که همیشه در دسترس قرار دارند و نقش آنها میانجی‌گری در ایمنی ذاتی بدن، افزایش پاسخ های ایمنی اکتسابی و بطور اختصاصی پاسخ ضد توموری مناسب برعلیه شاخص هایی است که آنتی بادی مونوکلونال شان مورد استفاده قرار می گیرد تا حداکثرADCC  آنها بهره برداری شود که مکانیسم کلیدی از بین بردن تومور با استفاده از ترکیب سیستم ایمنی هومورال و سلولار است. این سلول ها طوری مهندسی می شوند تا واریانتی از CD16  با افینیتی اتصالی زیاد را به گیرنده Fc آنتی بادی داشته باشند.
   کارآزمایی بالینی فاز 1 این شرکت برای مطالعه ایمن بودن چنین درمانی بر روی 16 بیمار دارای تومورهای solid موضعی و یا متاستاتیک با تزریق هفته ای یکبار در حال انجام است. هدف دوم این مطالعه بررسی میزان پاسخ به درمان، میزان زنده ماندن (survival) در حال درمان، میزان زنده ماندن کلی و بررسی هرگونه پروفایل مولکولی تومور در بیمار و خروجی های درمان بیماری است. این شرکت مدعی است بزودی نوعی درمان موثر را برای انواع تومورهای جامد به بازار درمان دنیا عرضه خواهد نمود.
 
 

[1] High affinity NK

کلیدواژه ها: ایمونوتراپی | سرطان |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1254 بار   |   دفعات چاپ: 252 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb