رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

برقراری ارتباط

سومین همایش فصلی انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران و اولین همایش کمیته جوانان و اشتغال

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۲۲ | 

سومین همایش فصلی انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران و اولین همایش کمیته جوانان و اشتغال امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران و به صورت همزمان به صورت ویدیو کنفرانس در گروه های ایمونولوژی سراسر کشور برگزار گردید. در ابتدای همایش سرکار خانم دکتر مصداقی، دبیر انجمن ایمونولوژی و آلرژی  با محوریت معرفی فعالیت های انجمن ایمونولوژی و آلرژی به ایراد سخنرانی پرداختند.


مهمترین فعالیت های انجمن از شروع یازدهمین دوره هیات مدیره انجمن به شرح زیر می باشد:

 • شروع فعالیت انجمن با تشکیل 9 کمیته علمی شامل بین الملل، همایش ها، روابط عمومی، آموزش، اشتغال و جوانان، انتشارات، آزمایشگاهی، بالینی، جذب منابع
 • راه اندازی وب سایت جدید انجمن با هدف اطلاع رسانی و عضوگیری
 • برگزاری سمینارهای فصلی متعدد:
 • برگزاری اولین دوره در دانشگاه تربیت مدرس با موضوع نقص ایمنی (آبان ماه 94)
 • برگزاری دومین دوره در دانشگا ه ایران(اسفند ماه 94)
 • برگزاری سومین دوره این سمینارها با محوریت سلول های بنیادی و کاربرد در علوم پزشکی(دانشگاه علوم پزشکی تهران) همراه با اولین نشست کمیته جوانان و اشتغال
 • برگزاری سمینار آلرژی غذایی و کارگاه آلرژی غذایی
 • برگزاری سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران در تبریز
 • برگزاری دومین جشنواره ایمونولوژی و آلرژی ایران به صورت هم زمان با کنگره
 • برگزاری کارگاه های متعدد آموزشی
 • برگزاری اولین دوره کنگره علوم پایه پزشکی
 • برگزاری هشتمین دوره کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین
 • حضور و مشارکت فعال در مدیریت و برنامه ریزی جامعه علمی آزمایشگاهیان
 • برگزاری جلسات مکرر با ریاست سازمان نظام پزشکی
 • حضور در جلسات کارشناسی و مشاوره وزارت بهداشت

 مهمترین برنامه آتی انجمن :

برگزاری چهاردهمین دوره کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی

ایشان در خاتمه صحبت هایشان نیاز انجمن به حمایت و مشارکت همه دانشجویان و اساتید ایمونولوژی جهت پیشبرد اهداف انجمن را خاطرنشان کردند.

 در ادامه آقای دکتر هاشمی در ابتدای سخنرانی به معرفی اعضای چهاردهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی پرداخته و در ادامه نکاتی پیرامون تشویق دانشجویان برای ثبت نام و فعالیت در انجمن را ذکر کردند. ایشان با تاکید بر فعال بودن سایت انجمن، دانشجویان را به انجام ثبت نام اولیه از طریق سایت تشویق کردند، در ادامه ایشان با ذکر نگرانی های انجمن در خصوص مسائل مالی، خواستار حمایت دانشگاه های علوم پزشکی شدند.

AWT IMAGE

دکتر نیکنام مدیر گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از طرف گروه ایمونولوژی پس از عرض خیر مقدم به بیان اهمیت ایجاد و حفظ یکپارچگی و وحدت میان گروه های آموزشی، دبیرخانه علوم پایه، انجمن ایمونولوژی، مراکز تحقیقاتی و... پرداختند و در ادامه به ذکر اهمیت این جلسات برای مرور اهداف مشترک و کسب بهره علمی پرداختند.

ایشان ضمن بیان این مسئله که سلول های بنیادی موضوع جدیدی نیست خاطرنشان کردند کاربردهای جدید سلول های بنیادی در درمان، نگاه های ویژه ای را به این رشته ها جلب کرده است. هم چنین به بیان اهمیت ژن تراپی و طب سنتی پرداختند.

درپایان با اعلام اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران حداقل چهار کمیته علمی شامل سل تراپی، ایمونولوژی دهان، ایمونولوژی چشم و طب سنتی تشکیل شده تاکید کردند همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی موظف به عضویت حداقل در یکی از این کمیته ها می باشند.

AWT IMAGE

دکتر حمیدیه مسئول ستاد سلول های بنیادی در ابتدای سخنرانی به بیان اهمیت سیستم ایمنی و رشته ی ایمونولوژی و کاربرد این رشته در درمان طیف وسیعی از بیماری ها پرداختند و ذکر کردند در کشور ما ستاد توسعه علوم فناوری و سلول های بنیادی بر اساس سندی که مصوب شورای انقلاب فرهنگی است تشکیل شده و این سند شامل بحث های پزشکی بازساختی است که بخشی از آن مربوط به سلول های بنیادی است و شامل بخش های دیگری از جمله مهندسی بافت، ژن تراپی، ویرایش ژن،  ایمونوسل تراپی و... است.

 این ستاد 8 سال قبل تشکیل شده اما در طی 7 سال ابتدایی پروژه هایی برای استفاده از سلول های سیستم ایمنی در درمان انجام نشده است. طی یک سال اخیر به همراه تیم جدید فعالیت هایی از جمله جلسات کارگروه ایمونوسل تراپی، برگزاری اولین سمپوزیوم ایمونوسل تراپی و ... صورت گرفته است.

ایشان خاطر نشان کردند در دهه گذشته ایران به علوم پایه و اولیه سلولی دست پیدا کرده و تاکنون بیش از 60 مرکز تحقیقاتی و پژوهشکده در حیطه سلول های بنیادی فعالیت می کنند و این علوم سلولی در حال ورود به بازار جهانی است در حالی که چندین بار در تاریخ از نظر بازار مالی برای ما فرصت سوزی شده است.

در ادامه دکتر حمیدیه به بررسی مختصر وصعیت حال و آینده ایمونوسل تراپی پرداختند. استفاده روزافزون از سلول های ایمنی (DC،NK،T Cell) برای درمان بیماری ها تشکیل تیم برای دست یابی به فناوری های نوین را ضروری می سازد.

ایشان با مقایسه آزمایش های کلینیکال انجام شده در زمینه کاربرد DC ها و NK Cell ها در درمان بیماری ها در  کشورهای پیشرفته و ایران اعلام کردند متاسفانه در ایران هیچ پروژه ای در این زمینه انجام نشده است و تاکید کردند وظیفه ایمونولوژیست های کشور توجه و جهت گیری به این حیطه است.

سپس با بیان اهمیت TCR و TIL و CAR T Cell در درمان بیماری ها، به بیان مزایای CAR T Cell (داروی زنده و بدون نیاز به شناسایی توسط HLA، دارا بودن قابلیت مهندسی شدن و ...) پرداخته و CAR T Cell ها را انقلاب آینده ایمونولوژی اعلام کردند.

IMG_0370

محوریت سخنرانی سرکار خانم دکتر سارا صعودی دبیر کمیته اشتغال و جوانان، پیرامون گروه و کمیته و اهداف آن بود.

از جمله اهداف برنامه ریزی شده این گروه ها می توان به ایجاد شبکه های ارتباطی بین ایمونولوژیست ها، برگزاری همایش ها، معرفی فرصت های شغلی و کارآفرینی و فعالیت در کمیته جوانان اشاره کرد.

AWT IMAGE

با اتمام سخنان دکتر صعودی  جلسه پرسش و پاسخ با حضور مدیران گروههای ایمونولوژی دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران و دکتر حاجتی دبیر شورای علوم پایه پزشکی برگزار گردید.CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 2556 بار   |   دفعات چاپ: 692 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb