رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

برقراری ارتباط

Sex differences in immune responses

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۶/۲۰ | 

Sex differences in immune responses

جنسیت یک عامل متغییر زیستی است که بر پاسخ های سیستم ایمنی، چه در برابر آنتی ژن های خودی و چه آنتی ژن های خارجی تاثیر می گذارد. جنسیت هر فرد بر اساس نحوه ی آرایش کروموزوم ها، اندام های جنسی و سطح هورمون های جنسی تعریف می شود و متفاوت از جنسیتی است که در جوامع مختلف بر اساس فرهنگ و فعالیت های افراد تعریف می شود. در این مقاله نویسنده بر تفاوت پاسخ های بیولوژیکی و ایمنی در جنسیت های زن و مرد بر اساس "تعریف علمی" تمرکز دارد.

توجه به جنسیت افراد، و تفاوت در پاسخ های بیولوژیکی، اخیرا مورد توجه زیادی قرار گرفته است. برای مثال مشاهده شده است که 80 درصد بیماری های خود ایمنی در زن ها رخ می دهد، زن ها با عفونت حاد HIV در خون خود 40درصد کمتر از مردها RNA ویروسی دارند، ریسک مرگ در سرطان های بدخیم در مرد ها دو برابر زن هاست و پاسخ های آنتی بادی ها در برابر واکسن های آنفولانزای فصلی در زن ها حداقل دو برابر قوی تر از مرد هاست. به طور کلی پاسخ های ایمنی ذاتی و اکتسابی در زن ها قوی تر از مرد هاست که این موجب پاکسازی سریع تر پاتوژن ها و کارایی بالا تر واکسیناسیون در زن ها نسبت به مرد ها می شود. اما همین برتری می تواند موجب استعداد بالاتر زن ها در ابتلا به بیماری های التهابی و خود ایمنی گردد.

فیلوژنی تفاوت جنسیت در ایمنی:

راه اندازی پاسخ های سیستم ایمنی، شامل شناسایی، پاسخ و حذف پاتوژن ها نیازمند انرژی است. این احتمال وجود دارد که در جنس نر این انرژی برای مقاصد دیگری مانند رشد بهتر و ایجاد ویژگی های تولید مثل ثانویه و در نتیجه تولید مثل بهتر مورد استفاده قرار گرفته باشد و در نتیجه با کاهش عملکرد سیستم ایمنی همراه شده باشد.

تفاوت پاسخ های ایمنی در گونه های مختلف جانوری، از حشرات تا مارمولک ها، پرندگان و پستانداران مشاهده می شود و در تمام این گونه ها سیستم ایمنی جنس ماده قوی تر از جنس نر است. در جدول زیر نمونه هایی از تفاوت های سیستم ایمنی در بین جنس نر و ماده در گونه های مختلف را مشاده می کنید. برای مثال بیشتر ژن هایی که پروتئین های سیگنالینگ ایمنی ذاتی در مگس سرکه را کد می کند برروی کروموزم X قرار گرفته است. یا در مورد مارمولک ها قدرت فاگوسیتوز ماکروفاژ ها در جنس ماده قوی تر از جنس مذکر است.

AWT IMAGEAWT IMAGE

تفاوت سیستم ایمنی ذاتی در جنس های نر و ماده در پستانداران:

در بین پستانداران، ایمنی ذاتی در بین جنس های نر  و ماده متفاوت است که پیشنهاد می شود حداقل بخشی از ژن های مربوط به آن در رده های زایا کد می شود. برای مثال گیرنده های شناساگر الگو (PRRs) در بین جنس های مختلف متفاوت است. برای مثال ژن کد کننده ی گیرنده ی TLR7 که بر روی کروموزوم Xقرار دارد ممکن است در اثر غیر فعال شدن کروموزوم X بیان نشود و در نتیجه جنس ماده میزان بالاتری از بیان TLR7 را داشته باشد. هنگامی که مونونوکلئارهای خونی محیطی (PBMCs) در معرض لیگاند های TLR7 قرار گرفتند، سلول های جنس ماده میزان IFN-α بیشتری نسبت به جنس نر تولید کردند.

همچنین تعداد و فعالیت سلول های ایمنی ذاتی در جنس های مختلف متفاوت است. برای مثال مرد ها تعداد سلول های NK بیشتری نسبت به زن ها دارند. فعالیت فاگوسیتی نوتروفیل ها و ماکروفاژها در زن ها بیشتر است. سلول های APC در زن ها با کارایی بالاتری نسبت به مرد ها به پردازش و عرضه ی آنتی ژن می پردازند.

تفاوت سیستم ایمنی اکتسابی در جنس های نر و ماده در پستانداران:

جنسیت همچنین چندین جنبه از ایمنی اکتسابی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. برای مثال، تیموس که از مراکز اصلی شکل گیری لنفوسیت های T می باشد، در مردان نسبت به زنان، دارای ابعاد بزرگتر، مقادیر بیشتر تیموسیت و همچنین توزیع افتراقی بیشتری در زیر رده های سلول های T می باشد.

همچنین مشاهده شده است که در خانم ها تعداد لنفوسیت های CD4 نسبت به آقایان بیشتر است و زن ها ها درصد CD4/CD8 بالاتری نسبت به مردان دارند. این در حالی است که مردان نسبت CD8 بالاتری دارند.

مشاهده شده است که بعد از تحریک سلول های T با  PMA-یونومایسین، لنفوسیت های T در زنان مقادیر بیشتری از سایتوکاین های پیش التهابی و ژن های ضد ویروسی بیان می کنند.

گفتنی است که انواع زیر رده های سلول های TCD4 نیز تحت تأثیر جنسیت قرار دارد. برای نمونه در موش های مؤنث سلول های Th1 نسبت به موش های نر بیشتر است.

علاوه بر این ها و صرف نظر از سن، تمایل به تولید آنتی بادی در زن ها بیشتر از مردان است.

AWT IMAGEAWT IMAGE

فاکتورهای ژنتیکی:

بر روی کروموزوم ها جنسی ژن های زیادی وجود دارد که بر عملکرد سیستم ایمنی اثر می گذارند. برای نمونه بر روی کروموزوم X ژن های TLR7 و TLR8، ژن گیرنده ی سایتوکاین های IL-2RG و IL-13RA2 و FOXP3 وجود دارد. بر روی کروموزوم Y نیز ژن هایی وجود دارد که در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند.

هورمون ها:

استرادیول ها: سطح استروژن ها برای مثال 17β-oestradiol یا همان (E2) در هنگام قاعدگی متغییر، در هنگام یائسگی پایین و در هنگام بارداری افزایش می یابد. گیرنده های این استروژن ها (ER) بر سطح سلول های ایمنی مختلفی مانند لنفوسیت ها، DC ها، ماکروفاژها و غیره یافت می شود. E2 بر جنبه های مختلفی از سیستم ایمنی ذاتی اثر می گذارد. برای مثال درمان انسان یا موش با E2 به ترتیب موجب افزایش نوتروفیل ها در خون و ریه می شود. سلول های NK نیز در مجاورت با E2 تولید IFN-ɣ را افزایش می دهند اما مارکرهای سطحی خود را که در فعال سازی این سلول ها نقش دارند کاهش می دهند.

پروژسترون:

گیرنده های پروژسترون نیز بر سطح طیف وسیعی از سلول های سیستم ایمنی از قبیل NK ها، Tسل ها، ماکروفاژها و .. وجود دارد. پروژسترون اثرات ضد التهابی وسیعی دارد. اگر پروژسترون در معرض سلول های دندریتیک و ماکروفاژها قرار بگیرد موجب کاهش بیان IL-1β و TNF نسبت به سلول های طبیعی می شود.

آندروژن ها:

آندروژن ها نیز به طور کلی سرکوب کننده های سیستم ایمنی هستند. از جمله ی آندروژن ها می توان به تستسترون اشاره کرد. قرار گرفتن NK در معرض تستسترون در موش ها موجب کاهش فعالیت این سلول ها شد. تستسترون همچنین تولید TNF، iNOS و NO در ماکروفاژها را کاهش می دهد. همچنین موجب افزایش بیان IL-10 و TGF-β می شود. مشاهده شده است که در مردانی که  نقص تولید آندروژن ها را دارند غلظت سایتوکاین های پیش التهابی افزایش می یابد.

همچنین در بین زنان و مردان بیماری های دیگر با شیوع متفاوتی رخ می دهند. برای مثال زنان در ابتلا به بیماری های خودایمنی بسیار مستعد تر از مردان هستند به طوری که در آمریکا زنان 80 درصد کل بیماری های خود ایمنی را به خود اختصاص می دهند.

AWT IMAGEAWT IMAGE

و در نهایت هر چه شناخت و درک ما از تفاوت های عملکرد سیستم ایمنی در زنان و مردان بیشتر شود، قدرت تشخیص و درمان نیز افزایش یافته و به پیشگیری و سلامت جامعه کمکی چشم گیر می کند. CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 8990 بار   |   دفعات چاپ: 908 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb