رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

ما در شبکه های اجتماعی

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

بهترین راه پیشگیری، عدم تماس با ویروس و یا به عبارت بهتر عدم ارتباط با بیماران میباشد. پیشگیری و درمان بیماری کوید-19

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۱ | 
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) تا به امروز هیچ گونه داروی پیشگیری کننده و درمان اختصاصی برای بیماری کوید-19 یافت نشده است. همچنین هیچگونه واکسن، برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد و برخی از واکسن ها و درمان های احتمالی فعلا در مرحله کارآزمایی بالینی میباشد و درمان هایی که برای این بیماران صورت میگیرد عمدتا درمان های علامتی و حمایتی است .
بهترین راه پیشگیری، عدم تماس با ویروس و یا به عبارت بهتر عدم ارتباط با بیماران میباشد. این ویروس به صورت انسان به انسان و از طریق قطرات تنفسی (Droplet) منتقل میشود. بنابراین میتوان گفت که بهترین راه برای پیشگیری، رعایت بهداشت فردی به ویژه توجه به نکات زیر می باشد:
  1. شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه
  2. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست ها که شامل اتانول (با غلظت حداقل 60 درصد)
  3. عدم تماس دست آلوده با دهان و بینی و چشم ها
تاثیر مکملها
به طور کلی استفاده از مکمل ها نظیر ویتامین ها و املاح در درمان covid-19 نقشی ندارند. استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامینهای A، B، C، D ،E، اسیدفولیک، چربی های امگا 3  و املاح روی و سلنیوم می تواند سیستم ایمنی را تقویت نماید و کمبود پروتئین ها، ویتامین ها و املاح می تواند باعث کم توانی سیستم ایمنی برای مقابله با عفونتها گردد. بنابراین استفاده از مکمل ها تنها در افرادی که کمبود مواد موردنظر را دارند توصیه میشود و افراد سالم جامعه با پیروی از رژیم غذایی سالم و استفاده کافی از غلات سبزیجات و میوه جات نیازی به استفاده از مکمل ندارند.
 
 
داروهای مورد استفاده در درمان کوید-19  
درمان این بیماری بیشتر به صورت علامتی میباشد اما در مراکز درمانی و طبق دستور پزشک از برخی داروهای ضد ویروسی نیز به صورت تجربی استفاده میشود که تاثیر این دارو ها تاکنون به صورت قطعی اثبات نشده است. در کشور چین از داروهایی که قبلا برای بیماری های SARS و MERS استفاده میشد برای درمان کوید-19  به صورت تجربی مورد استفاده قرار گرفت. از این دارو ها میتوان به آرابیدول، رمدسیویر، فاوی پیراویر، اسلتامیویر( با نام تجاری تامی فلو)، اینترفرون های آلفا و بتا، ریباویرین لوپیناویر/ ریتوناویر و کلروکین فسفات  و همچنین استفاده از کورتیکواستروئید ها در مواقع خاص اشاره کرد، که نتایج استفاده از این دارو ها تا حدی امیدوار کننده بوده است.
اینترفرون آلفا یک داروی آنتی ویرال وسیع الطیف میباشد که در درمان هپاتیت استفاده میشود و توانایی جلوگیری از تکثیر ویروس را دارد. مطالعات زیادی نشان داده اند که تجویز اینترفرون در بدن می تواند نقش کلیدی در دفاع علیه عفونت کرونا ویروس ها ایفا کند. همچنین در برخی مطالعات نشان داده شده که زمان تجویز درمان اینترفرون بسیار حائز اهمیت می باشد. در مواردی که تجویز  درمان اینترفرون یک روز بعد ازشروع بیماری انجام شده توانسته از تولید سایتوکاین های التهابی بکاهد اما هنگامی که  با تاخیر انجام شده است، تجمع و فعالیت سلول های سیستم ایمنی در ریه و تولید سایتوکاین های التهابی منجر به پنومونی کشنده شده است.
در کنار داروهایی که از طریق اثر بر سیستم ایمنی تکثیر ویروس را کنترل می کنند، داروهایی هم وجود دارند که باعث مهار سنتز RNA ویروس و متعاقبا مهار ویروس های RNA دار مثل کرونا ویروس ها می شوند؛ مانند Remdesivir که اخیرا تجویز آن در بیماران امریکایی باعث بهبود بیماری آنها شده است.
کلروکین فسفات و هیدروکسی کلروکین از داروهای ضد مالاریا هستند که تحقیقات نشان داده است که خاصیت ضدویروسی نیز دارند. این داروها تعامل بین میزبان و ویروس کوید-19 را تعدیل می کنند و نشان داده که با مهار تولید سایتوکاین های التهابی خصوصا TNF-α،  اثرات درمانی در بیماری زایی دارد.
داروهای آرابیدول و فاوی پیراویر و اسلتامیویر نیز برای درمان آنفولانزا به کاربرده شده ولوپیناویر/ ریتوناویر از دارو های ضد HIV میباشد.
در ایران،  طبق مطالعات تیم کمیته پژوهش کرونا، اخیرا مشخص شده است که داروی اسلتامیویر در پیشگیری و درمان موثر نبوده و از پروتکل درمانی حذف گردید. همچنین کشور چین در مطالعه جدیدی  نشان داده است که داروهای اسلتامیویر، زانامیویر، آسیکلوویر و ریباویرین برای درمان بیماری کوید-19 سودمند نبوده و اثر بخشی سایر داروها مثل رمدسیویر، لوپیناویر/ ریتوناویر و اینترفرون بتا و همچنین استفاده از پلاسمای خون بهبود یافتگان و آنتی بادی های مونوکلونال نیازمند تحقیقات بیشتر است.
داروی دیگری که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است داروی توسیلیزومب (با نام تجاری Actemra)  میباشد. این دارو مهار کننده گیرنده اینترلوکین 6 است که باعث مهار التهاب میشود ولی به عنوان درمان و داروی اختصاصی کوید-19مطرح نیست بلکه این دارو تنها در مواقع التهاب بسیار شدید ریوی همراه تخریب ریه به کار برده میشود. به طور معمول از توسیلیزومب در درمان آرتریت روماتوئید استفاده می گردید و بعد ها مشخص شد در جلوگیری از سندرم آزاد سازی سایتوکاین نیز موثر است. این دارو در کشور چین جز گایدلاین درمانی قرار گرفته است.
طبق گفته
WHO ، در حالی که برخی از داروهای غربی و سنتی ممکن است باعث تسکین علائم بیماری کرونا شوند اما هیچ مدرکی تا کنون مبنی بر جلوگیری و درمان توسط این داروها وجود ندارد و همچنین آنتی بیوتیک ها خاصیت ضد ویروسی ندارند و برای درمان و پیشگیری به هیچ عنوان توصیه نمیشود. بیماران باید از خود درمانی پرهیز کرده و در صورت نیاز با مراکز درمانی تماس بگیرند.
 

گرد آوری و نگارش: امیررضا مهماندار اسکویی و فاطمه خانی، دانشجویان ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
«ما کرونا را شکست می دهیم»

کلیدواژه ها: کرونا ویروس | واکسن |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 605 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb