رسالت انجمن

رسالت انجمن ایجاد فضایی برای تبادل اندیشه و آرای اندیشمندان، ارتقای سطح علمی پژوهشگران و متخصصان و نیز آشنا کردن عموم مردم با پیشرفت های دانش تخصصی با زبان ساده می باشد .

ما در شبکه های اجتماعی

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

از جمله تظاهرات بالینی این بیماری شامل درد و ضعف عضلانی، کم خونی می باشد. سندرم خودایمن تازه کشف شده ای که منجر به درد و ضعف عضلانی می گردد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۱۸ | 
برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ دکتر Pestronk هنگام مشاهده اسلاید های میکروسکوپی بافت عضله بیماری که از درد و ضعف عضلانی رنج می برد متوجه نکته عجیبی شد: سلول های فاگوسیتر که معمولا از بقایای سلول های مرده تغذیه می کنند به دور فیبر های عضلانی تجمع پیدا کرده بودند. با گذشت ۲۲ سال از این اتفاق تنها ۳ بیمار دیگر با وضعیت مشابه گزارش شده است. آزمایشات بیوپسی تهیه شده از بیماران نشان داد عضله افراد توسط سلول های فاگوسیتر بدن مورد هدف قرار گرفته است و بدین ترتیب سندرم مربوطه به صورت large-histocyte-related immune myopathy نامگذاری شد.
بیماری های عضلانی متعددی وجود دارد که اولین مشاهده آسیب شناسی نشانگر تخریب فیبر های عضلانی می باشد و در هر مورد داروی ویژه ای جهت کنترل و درمان تجویز می گردد. اهمیت سندرم فوق آن است که تنها استفاده از دارو های ضد التهابی همانند استروئید ها قادر به کنترل و جلوگیری از بروز عود در بیماری می باشند. در همین زمینه، خط درمانی فوق برای ۳ نفر از بیماران نتایج قابل قبولی را به همراه داشت اما بیمار چهارم بدلیل ابتلای همزمان به سرطان درگذشت.
از جمله تظاهرات بالینی این بیماری شامل درد و ضعف عضلانی، کم خونی می باشد.
 

ممکن است این بیماری با rhabdomyolysis که بدلیل تخریب بافت عضانی ناشی از آسیب یا فشار ورزشی بیش از حد رخ می دهد اشتباه گرفته شود. چون از نظر تغییرات بیوشیمیایی در خون افراد مبتلا به هر دو بیماری مشابه است. اما به یاد داشته باشید که  rhabdomyolysis معمولا به طور خودبخودی بهبود پیدا می کند اما بیماری خود ایمن فوق تنها با استفاده دائمی از داروهای سرکوب ایمنی قابل کنترل می باشد.
 
 
در تصویر مقطعی فوق سلول های بیگانه خوار (رنگ سبز) در اطراف فیبرهای عضلانی (رنگ قرمز) تجمع یافته و با آسیب به عضله سبب بروز علائم بالینی بیماری می شوند. محققان دانشگاه St. Louis در واشنگتن موفق به شناسایی یک بیماری عضلانی نادر شدند که تنها با داروهای سرکوب سیستم ایمنی قابل درمان می باشد.
گردآورنده و مترجم:
حسین بهارلویی
دانشجوی ایمونولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
رفرنس جهت مطالعه بیشتر:
Alan Pestronk, Namita Sinha, Ziad Alhumayyd, Cindy Ly, Robert Schmidt, Robert Bucelli. Immune myopathy with large histiocyte-related myofiber necrosisNeurology, 2019; 92 (15): e1763 DOI: 10.1212/WNL.0000000000007260

کلیدواژه ها: فاگوسیت |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2521 بار   |   دفعات چاپ: 194 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Society for Immunology and Allergy

Designed & Developed by : Yektaweb